Mintos atrodamie aizdevēji: vairāk nekā 20 000 darbinieku un kopsummā izsniegti aizdevumi 16 miljardu eiro apjomā

20.05.2020

mintosblog

COVID-19 pandēmijas dēļ kopš 2020. gada marta vidus mēs esam piedzīvojuši izmaiņas mūsu ierastajā ikdienas dinamikā. Pandēmija ir ietekmējusi uzņēmumus, kas Mintos tirgū piedāvā investēt aizdevumos, kā arī mūsu investorus. Problēmas, kas skārušas aizņēmējus, un valdību ieviestie moratoriji ietekmēja dažu aizdevēju darbību, izraisot pretestību pūļa finansējuma nozarē.

Tiešraides sesijā, kurā piedalījās Mintos vadītājs Mārtiņš Šulte, kas tika organizēta investoriem krīzes sākumā, mēs jau sagaidījām, ka aizņēmējiem un dažiem aizdevējiem tuvākajā laikā radīsies problēmas ar atmaksājumiem. No otras puses, mēs joprojām esam pārliecināti, ka daudzas aizdevumu sabiedrības kļūs stiprākas un saglabās savas pozīcijas starptautiskajā alternatīvo aizdevumu tirgū. Šajā rakstā mēs vēlamies aplūkot datus, kas kopumā sniedz priekšstatu par to, cik spēcīgi ir Mintos pieejamie aizdevēji.

Investori un aizdevēji: sniedzot nepieejamos banku pakalpojumus visā pasaulē

 Daudzi Mintos aizdevēji strādā valstīs, kuras ir pasaules IKP lieluma saraksta apakšā. Tie sniedz finanšu pakalpojumus nenodrošinātiem iedzīvotājiem, uzņēmumiem un privātpersonām, kuras neapkalpo komercbankas un daudzos gadījumos nav piekļuves tradicionālajiem finanšu pakalpojumiem. No otras puses, daudzi uzņēmumi, kas strādā attīstītajās valstīs, ir ieguvuši savu tirgus daļu, pateicoties veiklībai un uz klientu orientētai pieejai, izmantojot datu apstrādes tehnoloģijas un mākslīgo intelektu.

 

Mintos aizdevēji darbojas vairāk nekā 50 pasaules valstīs (augstāk kartē atzīmēti zilā krāsā). Tikmēr mūsu tirgū tie piedāvā investēt aizdevumos 33 valstīs Āfrikā, Eiropā, Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā un Dienvidaustrumāzijā (augstāk kartē atzīmēti oranžā krāsā). Apkalpojot miljoniem klientu šajās teritorijās, saskaņā ar mūsu datiem aizdevēji kopumā ir izsnieguši gandrīz 16 miljardus eiro aizdevumos gan individuāliem aizņēmējiem, gan uzņēmumiem, no kuriem vairāk nekā 5 miljardus eiro ir finansējuši investori ar Mintos. Sākot no Meksikas līdz Indonēzijai, no Igaunijas līdz Kenijai, Mintos investori ir devuši artavu, sniedzot banku pakalpojumus tiem, kam tie nav pieejami. To paveicot, investori procentos ir nopelnījuši 100 miljonus eiro.

Uzņēmuma vecums nereti nozīmē ilgmūžību 

Aizdevēja ilgmūžība var norādīt uz uzņēmuma (un tā darbinieku) kompetenci alternatīvajā finansēšanas nozarē, pieejamību dažādiem finansējuma avotiem un spēju pielāgoties mainīgajiem tirgus apstākļiem.

75% Mintos pieejamo aizdevēju darbojas finansēšanas biznesā vismaz 5 gadus, piemēram, ID Finance (Spānijā) un Watu Credit (Kenya) darbojas kopš 2015. gada, bet Lime Zaim (Krievija) kopš 2013. gada. Daži no aizdevējiem tika izveidoti 2008. gada ekonomiskās krīzes laikā vai pēc tās: Iute Credit (Igaunija) un Mikro Kapital (Krievija) 2008. gadā, un Delfin Group (Latvija) 2009. gadā. No šiem uzņēmumiem 36% nodarbojas ar uzņēmējdarbību 10 gadus vai ilgāk. Daži no tiem ir piedzīvojuši pilnīgu biznesa modeļa pārveidi, sākot kā uz dokumentiem balstītiem bezsaistes aizdevēji, līdz kļūšanai par fintech uzņēmumiem, kuri izmanto mākslīgo intelektu un ir pieejami saviem klientiem tiešsaistē. Šādi piemēri ir poļu Everest Finanse, kas dibināts 2000. gadā, vai Krievijas aizdevējs Dozarplati, dibināts 2011. gadā.

Vidēji vienā Mintos aizdevējsabiedrībā strādā 300 darbinieku

Darbinieku skaits aizdevējsabiedrībā var atbilst uzņēmuma tirgus daļai un lielumam – bet ne obligāti. Tas var korelēt ar klientu skaitu, ģeogrāfisko atrašanās vietu un darba tirgus stāvokli, fizisko apkalpošanas punktu skaitu, automatizācijas līmeni vai biznesa modelī iesaistīto IT operāciju apjomu utt. Viens fakts var kalpot gandrīz kā likums: jo vairāk darbinieku uzņēmumā, jo attīstītāki ir tā iekšējie procesi visās tā biznesa funkcijās.

Kopumā aizdevēji nodarbina vairāk nekā 20 000 cilvēku, kas nozīmē vidēji 300 darbiniekus uz vienu aizdevēju Mintos.

Protams, darbinieku skaits ir mainīgs. Dažās aizdevējsabiedrībās, īpaši tajās, kas darbojas mazākos vietējos tirgos, ir mazāk darbinieku. Uzņēmumi, kas darbojas vairākās valstīs vai lielākos tirgos, nodarbina vairāk cilvēku. Piemēram, Sun Finance Group, kas darbojas Dānijā, Kazahstānā, Latvijā, Meksikā un Polijā, ir vairāk nekā 700 darbinieku. Mogo, uzņēmums, kas darbojas 17 valstīs, arī nodarbina aptuveni 700 darbinieku. No otras puses, kamēr Kredit Pintar darbojas tikai divās valstīs – Indonēzijā un Filipīnās – uzņēmums ir vadošais reģionālais tiešsaistes aizdevējs ar 600 darbiniekiem. Kopumā 33% Mintos aizdevējsabiedrību ir vairāk nekā 250 darbinieku.

Aizdevēju uzticamības pārbaude

Pirms pievienošanās Mintos, visi aizdevēji iziet mūsu stingro uzticamības pārbaudi. Uzņēmumi, kuriem ir ierobežoti sasniegumi un mazs kredītportfelis bez skaidrām izaugsmes prognozēm, un uzņēmumi, kuriem ir negatīvas atsauces uz vadību vai akcionāriem, jau pirmajā posmā vairs netiek ņemti vērā. Mēs apkopojam daudz informācijas par katru aizdevējsabiedrību, un lūk, kas var norādīt uz trauksmes signāliem, ļaujot aizdevējam izsniegt aizdevumus Mintos tirgū:

Kredītportfelis: kā izskatās aizdevumu izpilde, kādas ir uzņēmumu vēsturiskās saistību neizpildes rādītāji un cik efektīvas ir to parādu iekasēšanas procesi
Finanšu līdzekļi: tiek izpētīta aktīvu kvalitāte, uzņēmuma peļņa un rentabilitāte, kapitalizācija un parādsaistības (materiālā kapitāla/aktīvu attiecība), finansējums, likviditāte un segums (finansējuma avoti, parāda atmaksas termiņa profils, atpirkšanas nodrošināšanas spēja, nenodrošinātais parāds/kopējais parāds)
Vadības komanda: kas ir cilvēki, kas vada uzņēmumu, kas ir akcionāri, kāda ir viņu līdzšinējā pieredze un kompetence finanšu jomā
Juridiskās prasības: vai uzņēmums ievēro vietējos noteikumus, vai tam ir nepieciešamās atļaujas un iegūtās licences
Nākotnes plāni: uzņēmuma mārketinga stratēģija, klientu piesaistīšanas plāni un pozīcija tirgū var norādīt uz uzņēmuma nākotnes izaugsmes potenciālu.

Stāšanās pretī izaicinājumiem

Aizdevējsabiedrības Mintos ir lielas, labi iestrādātas un starptautiskas. Tie nodrošina finansiālo iekļaušanu visas pasaules mērogā, strādājot ar aizņēmējiem, kurus nepietiekami apkalpo tradicionālie finanšu pakalpojumu sniedzēji. Mintos rūpīgi pārbauda katru aizdevēju, pirms tas sāk piedāvāt aizdevumus investīcijām tirgū, cenšoties piedāvāt daudzveidīgas un stabilas iespējas starptautiskiem investoriem.

Neraugoties uz pašreizējo krīzi, kas ir lielākā kopš Lielās depresijas trīsdesmitajos gados, lielākā daļa aizdevēju Mintos joprojām ir spēcīgi, neatkāpjoties no izaicinājumiem, ko ik dienas rada jaunie tirgus apstākļi. Mēs uzskatām, ka fintech industrijas veiklība un novatoriskums nākotnē pavērs jaunas iespējas, tāpat kā tas notika pēc krīzes 2008. gadā.

Komentāri

Meklēt

Important

Seko mums